Kurumsal Kimlik Tasarımı
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Kurumsal Kimlik Tasarımı
Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik nedir? Ve Nasıl Oluşturulur? 

 

Kurumsal kimlik olarak nitelendirilen kavram aslında adından da rahatlıkla anlaşılacağı gibi bir firmanın, kurumun, vakfın ya da bu tip başka oluşumların hem şirket içinde hem de şirket dışında duruşunu, davranışını, imajını temsil eden kavram, yani şirketin kimliğidir. 

Günlük hayatınızda saçınız, makyajınız, fiziksel görünümünüz sizin için ne kadar önemliyse bir kurum içinde bu fiziksel görünüm kurumsal kimliktir. İnternet siteniz, kartvizitiniz, logonuz, afiş ve broşürleriniz gibi birçok bileşen sizin kurumsal kimliğinizi oluşturur. 

 

Kısaca şunu söyleyebiliriz; 

 

Kurumsal kimlik bir kurumun iç ve dış dünyadan görünen dış yüzüdür. 

AA


 

 

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde; bu tasarıma özen gösterilmeli hatta bunun için alanlarında uzman profesyonellerle çalışılmalıdır. Çünkü kurumsal kimlik bir nevi kurumun imzası görevini görecektir ve bir kez kullanılmaya başlandıktan ve insanlar oluşturulan bu kurumsal kimlik ile firmaları kafalarında bağdaştırdıktan sonra, firmalar için tekrar bir kurumsal kimlik oluşturmak çok zor ve zahmetli bir süreç olacaktır. 

 

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları 

 

Aşamaları 5 temel aşama olarak inceleyebiliriz. 

Bunlardan ilki, tasarım süreci başlamadan önce firmaların ne istediğini belirlemesi ve onaylaması aşamasıdır. 

İkinci aşama ise zamanlamadır. Tasarımın zamanın teslim edilmesinin yanında, çağa ayak uydurabilen, çağın gereklerine karşılık verebilen bir tasarım olmalıdır. 

Üçüncü aşama ise sunum aşamasıdır. Uzmanlar tarafından hazırlanan sunumlar, kullanılmadan önce elbette ki firma yetkililerinin onayını almalıdır. 

Dördüncü aşamamız düzeltme aşamasıdır. Sunumlar yapıldıktan sonra eğer yetkililerce gerekli görülmüşse, tasarımlar üzerinde değişiklikler yapılabilir ve tasarım firmanın isteğine uygun hale getirilir. 

Son aşamamız ise artık onaylanan tasarımın gerekli tüm alanlarda basılması ve yayılması aşamasıdır. Burada zamanlama ve öncelikle hitap edilecek kitlenin belirlenmesi oldukça önemlidir. Aksi taktirde firma prestij kaybına uğrayabilir ya da beklediği etkiyi göstermeyebilir. 

 

Kurumsal Kimliğin Bileşenleri 

 • Logo ve slogan 
 • Web sitesi 
 • Kartvizit 
 • Antetli kağıt 
 • Zarflar ve dosyalar 
 • Şirket üniformaları 
 • E-posta tasarımları 
 • Araç kaplamaları 
 • Dergi ve benzeri tanıtım materyalleri 
 • Takvim 
 • Promosyon ürünler 

 

Neden Biz ? 

 

Kurumsal kimliğiniz; misyon ve vizyonunuzu, şirketinizin faaliyetlerini, referanslarınızı, değerlerinizi, insan iletişimlerinizi ve işinize sadakatinizi yansıtmalıdır. Bunlar, ikinci ve üçüncü kişiler tarafından prestij ve güven arz eder. Fiziki satıştan e-ticarete kadar her alanda kurumsal kimlik önem taşır. Kurumsal kimlik tasarımlarının başından bitişine kadar tüm aşamasında müşterilerimize desteğimizi esirgemiyor, tasarımları onlarla birlikte hazırlıyor ve revizeleri birlikte düzenliyoruz. Prestijinizden ödün vermemek için doğru tercih yapın, bizimle çalışın

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın