Bilgisayar Tamiri, Bakımı Ve Onarımı
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Bilgisayar Tamiri, Bakımı ve Onarımı
Bilgisayar Tamiri, Bakımı ve Onarımı

Bilgisayar kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlar nelerdir?

Aşırı ısınma:Bilgisayarlar işlem yapabilmek için elektriğe ihtiyaç duyarlar. Elektrik sayesinde bilgisayarlarda bulunan işlemciler çalışır ve onlardan istenilen işlemleri hatasız bir şekilde yerine getirir ve işlemciler ısınır. Isınan işlemcileri soğutmak için işlemci fanları sürekli olarak dönmektedir. Aşırı ısınma sebepleri genellikle notebook kullanıcıları tarafından şikayet edilir. Genellikle de kullanıcılar bilgisayarlarını işlemci fanlarının hava almayacağı şekillerde kullandıkları içindir. Örnek vermek gerekirse yatakta ve yastık üzerinde kullanım ısınma sorunlarını ortaya çıkarır.

İşletim sistemi arızaları:Bilgisayarlar gerçek dünya ile bağlantı kurabilmek için işletim sistemlerine ihtiyaç duyarlar. WindowsLinux ve MacOS birer işletim sistemidir. İşletim sistemleri yazılımlardan oluşur herhangi bir sistem dosyasının silinmesi, değiştirilmesi ya da bozulması işletim sistemlerinin doğru çalışmamasına sebep olur. Çözümü çok basit olan bir problemdir.  Bilgisayar tamiri yapan teknik servisler işletim sistemi arızalarını genellikle bilgisayarlara “format” atarak çözmektedirler. Format atmayı kısaca; işletim sisteminin baştan kurulması olarak açıklayabiliriz.

Donanımsal arızalar:Bilgisayarlar her bir görev için farklı tasarlanmış donanımları kullanırlar. Örneğin sabit disk verilerimizi kayıt etmemize olanak sağlar. Ekran kartı ise grafiksel işlemler yaparken kullanılır örneğin oyun oynamak ve film izlemek gibi. Donanım arızalarının nasıl ve ne zaman oluşacağı önceden tahmin edilemez. Elektrik dalgalanmaları ve sıvı temasları donanımları bozabilir. Donanım arızalarında tamir edilebilen ve tamir edilemeyen parçalar bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse üzerine sıvı dökülmüş bir ekran kartını tamir etmek yenisini almaktan daha maliyetlidir. Anakart üzerinde bulunan chipsetlerin tamiri mümkündür ve maliyet olarak yenisini almaktan daha ucuzdur. İşlemlerimizi daha hızlı yapmamızı sağlayan ram diye adlandırılan parçaların tamirleri mümkün değildir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın